Warsztaty ekologiczne

W dniach od 5 do 7 września uczniowie klas III a i IIIb z naszej szkoły oraz uczniowie z klas VIII z SP w Sierakowie Śląskim uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Ekologicznejw Olsztynie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z przyrodą i kulturą Jury Krakowsko Częstochowskiej, propagowanie zachowań proekologicznych oraz integracja uczestników obu szkół.

Podczas wycieczki uczniowie wędrowali po wyżynnym terenie, podziwiali piękno otaczającego ich krajobrazu i uczyli się rozpoznawać florę i faunę występującą na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Poznaliśmy centrum Olsztyna, podziwialiśmy liczne skałki oraz skaliste wapienie, tzw. ostańce. Wchodziliśmy na liczne wzgórza tj. Lipówka i Biakło.

Zwiedzaliśmy z latarkami ruiny Zamku Królewskiego, podziwialiśmy piękną nocną panoramę okolic Olsztyna i Częstochowy.

Ciężko pracowaliśmy w kamieniołomach. Uczniowie pozyskiwali ze skał kalcyt – minerał charakterystyczny dla Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, amonity ze skał wapiennych oraz rudę ołowiu – galenę.

Dużym zainteresowaniem cieszył się bieg na orientację w okolicy góry Biakło – uczestnicy posługując się mapą odszukiwali punktów ukrytych w terenie.

Zwiedziliśmy Góry Towarne. Przemierzyliśmy kilka kilometrów podziwiając faunę i florę Gór Towarnych, zdobyliśmy kilka szczytów, w tym Górę Lisicę. Chętni uczniowie wchodzili do Jaskini Towarnej i do Jaskini Dzwonnicy

W ostatnim dniu w programie była wycieczka do rezerwatu Sokole Góry oraz zwiedzanie jaskini Olsztyńskiej.