RODO

RODO

Regulamin dowozu

Regulamin dowozu
Styczeń 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Świetlica Szkolna

Świetlica Szkolna

W ramach realizacji projektu „Bezpieczna+” 08.09.2016r. wszyscy uczniowie wysłuchali cyklu wykładów  pt: „ Jestem bezpieczny” dotyczących przemocy i agresji, bezpieczeństwa w sieci a także przemocy domowej i działań Zespołu Interdyscyplinarnego.

wp_20160908_003  Podczas pierwszego wykładu uczniowie spotkali się z panią psycholog  Anią Kopyciok z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu. Celem spotkania było pokazanie uczniom niebezpieczeństwa wynikającego  z zachowań agresywnych, pokazanie sposobów  zapobiegania wszelkim przejawom agresji i właściwych sposobów reagowania. Przesłaniem spotkania było skłonienie do zastanowienia się nad własnym zachowaniem i dokonania jego zmian. Podczas spotkania pani psycholog rozmawiała z młodzieżą o problemie agresji, o jej rodzajach, a także o tym jak należy się w trudnych sytuacjach zachować i gdzie szukać pomocy. Udzielała  uczniom cennych rad na temat rozwiązywania konfliktów bez przemocy oraz radzenia sobie z własnym gniewem, zwalczania w sobie negatywnych emocji. Tłumaczyła zebranej młodzieży do czego prowadzi złość, gniew, co możemy zyskać będąc miłym i uprzejmym w stosunku do swoich kolegów. Wyjaśniała  także jak rozpoznawać różne uczucia i emocje, które gromadzą się w człowieku i co one mogą spowodować.

Drugie, bardzo ciekawe spotkanie z p. Joanną Sroczyńską również z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu dotyczyło  bezpieczeństwa w mediach elektronicznych. Spotkanie było przeprowadzona na osnowie filmu „ W Sieci” w którym uczestnicy „show” opowiadają swoje przeżycia związane z niebezpiecznymi sytuacjami – cyberprzemoc i uwodzenie z którym się spotkali w Internecie. Pani pedagog omówiła każdą sytuacje i jej konsekwencje i podkreśliła, że w sieci nie jesteśmy anonimowi i każde „hejtowanie” powoduje krzywdy.

Następne spotkanie odbyło się z udziałem przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego z terenu gminy Ciasna pani Bożeny Mazur. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy młodzieży na temat różnych aspektów i przejawów przemocy ze strony rodziców oraz rozwijanie umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji.  Pani Bożena omówiła mity związane z przemocą domową a także mechanizmy psychologiczne, które występują w rodzinie dotkniętej przemocą. Uczniowie uzyskali informacje o tym, gdzie należy szukać pomocy i wsparcia.

Następne spotkanie dotyczyło zakresu działań Zespołu Interdyscyplinarnego oraz Procedury Niebieskiej Karty i poprowadziła je pani Margota Kichman- dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciasnej. Uczniowie otrzymali informację, kto należy do Zespołu, jakie są jego obowiązki i efekty działań.  Pani Kichman podkreśliła że  ważnym zadaniem zespołu jest diagnozowanie sytuacji w rodzinach, a także podejmowanie działań, które przeciwdziałają przemocy. Podczas spotkania przedstawiono również  procedurę Niebieskiej karty. Ważną informacją dla uczniów były słowa o dzieciach żyjących w rodzinie z problemem alkoholowym lub w rodzinie przemocowej, a które nigdy nie ponoszą odpowiedzialności i nie są winne temu że w rodzinie „źle się dzieje”.

Na koniec pedagog szkolny podkreślił, że w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, dbając o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, należy bez zwłoki zawiadomić odpowiednie służby korzystając z telefonów alarmowych.

Katarzyna Czakiert