RODO

RODO

Regulamin dowozu

Regulamin dowozu
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Świetlica Szkolna

Świetlica Szkolna

Impreza ogólnoszkolna

Profilaktyczna Środa” 14 – pod hasłem ”Jesteśmy bezpieczni”

W dniu 07.12.2016r w Gimnazjum odbyła się impreza ogólnoszkolna „Profilaktyczna Środa 14”, w której wzięli udział wszyscy uczniowie gimnazjum.

Ideą imprezy jest kształtowanie kompetencji społecznych, kontaktów interpersonalnych, dobrego życia w realu oraz propagowanie stylu życia bez szeroko rozumianych zachowań ryzykownych dotyczących uzależnień od alkoholu, narkotyków, dopalaczy. Uczniowie również realizowali treści związane z konsekwencjami choroby alkoholowej. Ze względu na to że, cyberprzemoc jest wszechobecna uczniowie zmierzyli się z tematyką przemocy i agresji w Internecie. W tym roku impreza była podsumowaniem projektu rządowego, który realizowaliśmy w naszym gimnazjum „Bezpieczna+”

Nad całością czuwało jury, które przyznaje punktację wg określonego kryterium w składzie: Katarzyna Czakiert, Joanna Grajcar z Sanepidu, Iwona Ochman i Michał Sklarczyk z Policji. Obserwatorami zmagań profilaktycznych byli również zaproszeni goście: Margota Kichman z GOPS w Ciasnej, Bożena Mazur z Zespołu Interdyscyplinarnego, p. J Sroczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu oraz przedstawicielki Rady Rodziców p. J. Jaworek i p. K. Kosytorz. Imprezę prowadziła: Małgorzata Gzyl.

Uczniowie wysłuchali prezentacji p. Katarzyny Czakiert: Bezpieczna + w naszej szkole- podsumowanie projektu”, w której na podstawie fotorelacji wspomniano realizację projektu.

Podczas imprezy reprezentanci klas zmagali się z zadaniami np. krzyżówką profilaktyczną oraz zadaniem na temat wpływu alkoholizmu na rodzinę w różnych sferach, musieli wykazać się znajomością tematyki dotyczącej uzależnień, przemocy i cybeprzemocy oraz uzależnień behawioralnych. Mimo dużego stopnia trudności oraz zróżnicowanej tematyki zawodnicy dobrze radzili sobie z zadaniami. Jury było pod wrażeniem udzielanych odpowiedzi, ponieważ uczniowie, wykazali się znajomością takich pojęć jak: zespół interdyscyplinarny, fas, cyberprzemoc, współuzależnienie, bierne palenie, narkotyki, dopalacze, mechanizm błędnego koła.

Podczas imprezy prezentowane były krótkie filmy na temat:

  • uzależnień behawioralnych od internetu i od gier komputerowych

  • 2 filmy o dopalaczach – ich szkodliwości oraz teledysk o „Antydopalaczach”

Zadania dla publiczności oraz zawody sportowe spowodowały, że rywalizacja była bardziej zacięta a emocje, które towarzyszyły sportowym zmaganiom były ogromne.

Ponieważ istotnym problemem zdaje się być fonoholizm, uczniowie rozwiązywali test „Czy jestem uzależniony od telefonu /smartfona?” oraz otrzymali rady jak skutecznie bronić się przed uzależnieniem od tych urządzeń.

W tym roku gimnazjaliści szczególnie zaangażowali się w przygotowanie scenek propagujących życie bez środków psychoaktywnych i przemocy, w tym cyberprzemocy oraz o udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. W tym celu tworzyli własne scenariusze na potrzeby przydzielonego tematu. Nie zabrakło również ciekawych kostiumów i rekwizytów scenicznych.

Bardzo ciekawe wystąpienie przygotowała p Iwona Ochman z Policji dotyczące bezpieczeństwa na drodze i konieczności używania odblasków. Wszyscy uczniowie podczas imprezy zostali obdarowani odblaskami zapewniającymi bezpieczeństwo na drodze- finansowane w ramach projektu „Bezpieczna+”.

Po ostatecznym podsumowaniu wyników za część teoretyczną i teatralną najlepsza okazała się drużyna klasy III b, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IIIa , a trzecie miejsce zdobyła – Ia.

Dzięki współpracy z Gminną Komisją Przeciwdziałania Alkoholizmowi na terenie naszej gminy, mamy zagwarantowane w budżecie komisji 1000 zł na nagrody. W tym roku nagrodami był duże paczki ze słodyczami dla wszystkich klas i drobne słodkie niespodzianki dla reprezentantów klas.

Podczas imprezy zostały również wręczone nagrody rzeczowe dla uczestników szkolnego konkursu „Jestem bezpieczny w cyberprzestrzeni” (Paulina Świtała, Julia Wieczorek, Paweł Ludwik)- nagrody były finansowane z projektu „Bezpieczna+”. Przedstawiciele klas otrzymali nagrody w postaci nośników usb.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej od uczniów i nauczycieli oraz zaproszonych gości, wiem że impreza była udana i podobała się ogółowi. W tym roku również w spotkaniu uczestniczyli rodzice uczniów.

Nauczyciele zaangażowani w organizację imprezy: K. Czakiert, M. Gzyl, O. Kąpała, I. Plawgo, A. Kozielska oraz wychowawcy klas.

Kasia Czakiert 🙂